باندینگ دندان چیست؟

سپیده ملکی 1400/11/21
باندینگ دندان

اگر شما دندان شکسته و یا لب پریده دارید و یا دندانی دارید که رنگ آن  تغییر پیدا کرده.نگران نباشید،خوشبختانه چند گزینه برای ترمیم آن وجود دارد. یکی از آنها پیوند مینای دندان است که به آن باندینگ دندان نیز گفته می شود. این یک راه حل مقرون به صرفه برای نقص های جزئی دندان و سایر مسائلی است که می تواند از شکستگی دندان ها به وجود بیاید.

باندینگ دندان برای چه مواردی استفاده می شود؟

باندینگ دندان روشی است که در آن دندانپزشک از یک رزین کامپوزیت همرنگ دندان برای ترمیم دندان آسیب دیده استفاه می کند.

این یک روش دندانپزشکی ساده و ارزان است که معمولاً در یک بار ویزیت، کامل انجام می شود. مشکلات دندانی زیادی وجود دارد که باندینگ می تواند آنها را اصلاح کند. با این حال، باندینگ دندان اغلب برای ترمیم دندان های شکسته یا تغییر رنگ استفاده می شود. باندینگ همچنین می تواند برای بستن فضاهای بزرگ بین دندان ها، تغییر شکل دندان ها یا بلندتر نشان دادن دندان ها استفاده شود. در برخی موارد، باندینگ به جای پرکردگی های آمالگام یا فلزی برای محافظت از ریشه دندان با لثه های عقب رفته استفاده می شود.

باندینگ دندان چگونه انجام می شود؟

خوشبختانه، باندینگ دندان یک روش سرپایی است که معمولاً در یک جلسه انجام می شود. متخصص دندانپزشک رزینی متشکل از مواد پلاستیکی کامپوزیت را روی دندان شکسته اعمال می کند. این رزین برای قالب‌گیری عالی است، بنابراین شما یک دندان جدید خواهید داشت که به طور یکپارچه با لبخند شما مطابقت دارد. مراحل باندینگ دندان را در اینجا به طور خلاصه ذکر می کنیم:

 1. برای شروع این فرآیند، دندانپزشک از یک راهنمای سایه برای انتخاب رنگ رزین کامپوزیت استفاده می کند که دقیقاً با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت دارد.

 2. دندانپزشک سطح دندان را زبر می کند و سپس از مایعی استفاده می کند که به ماده باندینگ اجازه می دهد به دندان بچسبد.

 3. سپس رزین کامپوزیت را روی مایع اعمال می‌کند، دندان را قالب می‌دهد یا شکل می‌دهد و سپس مواد را با نور ماوراء بنفش سخت می‌کند.

 4. در صورت لزوم، دندانپزشک پس از سفت شدن رزین، دندان را  برای درخشش طبیعی صیقل می دهد. و برای اطمینان از صاف بودن ترمیم، دندان را نخ دندان می کشد.

معمولاً بین 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد تا فرآیند باندینگ کامل شود. با این حال، اگر چندین دندان را انجام می دهید، ممکن است چندین ویزیت طول بکشد تا تکمیل شود. از آنجایی که اکثر روش‌های باندینگ دندان نیازی به بی‌هوشی ندارند، می‌توانید بلافاصله پس از قرار ملاقات به فعالیت‌های معمول روزانه خود بازگردید.


 

 

 

 

 

 

شما می توانید برای خرید انواع باندینگ اینجا کلیک کنید.


 

آیا باندینگ دندان خطراتی دارد؟

باندینگ دندان هیچ خطر عمده ای ندارد.نقطه ضعف آن این است که رزین کامپوزیت تقریباً به اندازه یک دندان طبیعی قوی نیست، بنابراین احتمال تراشیدن یا شکستن آن بیشتر است. اگر می خواهید برای باندینگ اقدام کنید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که عادت هایی مانند جویدن ناخن یا جویدن یخ یا خودکار را کنار بگذارید، زیرا این موارد می توانند رزین را خرد کنند.

رزین همچنین به اندازه سایر مواد دندانپزشکی در برابر لکه مقاوم نیست. اگر زیاد سیگار می کشید یا قهوه می نوشید ممکن است دچار تغییر رنگ شوید.

چگونه از دندان های باند شده مراقبت کنیم؟

مراقبت درست از دندان ها به افزایش طول عمر دندان باند شده کمک می کند. نکات مراقبتی عبارتند از: حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید .از خوردن غذاهای سفت و آب نبات اجتناب کنید.از خوردن قهوه، چای و تنباکو در دو روز اول، برای جلوگیری از ایجاد لکه اجتناب کنید.هر شش ماه یکبار برنامه ریزی منظم برای تمیز کردن دندان ها داشته باشید. اگر به طور تصادفی مواد باندینگ را بریدید یا شکستید یا بعد از عمل هر گونه لبه های تیز یا ناهموار احساس کردید به دندانپزشک مراجعه کنید.

طول عمر باندینگ

طول عمر باندینگ بستگی به میزان مراقبتی دارد که شما از دندانهایتان می کنید. که معمولا بین 5 تا 10 ال است. یک روال مراقبت از دهان و دندان که شامل دو بار مسواک زدن در روز و استفاده روزانه از نخ دندان بین دندانی است، اثربخشی باندینگ دندان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. مراجعه منظم به یک متخصص دندانپزشکی همچنین به حفظ سلامت دهان شما و اطمینان از عملکرد مناسب باندینگ دندان کمک می کند.

 

مزایای باندینگ

 • هزینه باندینگ نسبت به سایر روش های ترمیم دندان ارزان تر است.
 • این روش زمان زیادی نمی برد و تنها در یک جلسه انجام می شود.
 • در صورت به وجود آمدن مشکلاتی مثل لب پریدگی،لکه دار شدن امکان ترمیم وجود دارد.
 • در این روش نسبت به سایر روش ها مانند روکش دندان، آسیب کمتری به مینای دندان وارد می شود. زیرا در مقایسه با روش های دیگر، دندان‌ها کمتر نیاز به آماده سازی و یا تراشیدن دارند.

معایب باندیگ

 • قابلیت تغییر رنگ بیشتر  باندینگ دندان در مقایسه با لمینیت سرامیکی
 • طول عمر کمتر نسبت دیگر درمان های زیبایی دندان
 • آسیب پذیری بیشتر نسبت به دیگر روش های درمان

هزینه و قیمت باندینگ چقدر است؟

قیمت باندینگ بسیار کمتر از لمینیت و روکش دندان است.در خصوص قیمت دقیق باید گفت میزان هزینه نهایی به محل مطب پزشک،سطح  و میزان ترمیم مورد نیاز و جنس مواد به کار رفته بستگی دارد.

 

توصیه میکنیم برای اطلاعات بیشتر درباره نسل های مختلف  باندینگ این مقاله را مطالعه کنید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.