نکاتی برای موفقیت در درمان ریشه

سپیده ملکی 1400/11/24
درمان ریشه دندان

درمان ریشه دندان عملی است که نتیجه آن کاملا قابل پیش‌بینی و اغلب موفقیت‌آمیز است در نتیجه نیازی به درمان مجدد ریشه نیست. درمان ریشه موفق به ما امکان صرفه جویی در زمان و مواد را می دهد،که این هدف ایده آل هر متخصص ریشه است.

در این مقاله به شما می گوییم که از چه ابزاری برای انجام ایمن درمان های ریشه استفاده کنید تا از بهترین شانس موفقیت در درمان اطمینان حاصل کنید.و همچنین در صورت شکست ریشه، روش را بررسی کنید. 

به گفته گوردون جی کریستنسن، DDS، MSD، PhD، تخمین زده می شود که بیش از 90 درصد درمان ریشه توسط پزشک عمومی انجام می شود.کانال‌های ریشه‌ای که توسط پزشکان عمومی انجام می‌شوند، تنها ۸۰٪ درصد موفقیت دارند.

متخصصان ریشه چه کاری انجام می دهند که پزشکان عمومی انجام نمی دهند؟ تفاوت در این است که متخصصان ریشه بر تکنیک ها تسلط دارند و ریزه کاری های موادی که استفاده می کنند را می شناسند.

علائم مشکل ریشه 

 • درد هنگام جویدن 
 • افزایش حساسیت به گرما/سرما
 • تغییر رنگ دندان
 • تورم لثه یا صورت
 • شل شدن یک دندان
 • ترشح چرک از دندان آسیب دیده

مراحل درمان ریشه

به طور مختصر مراحل درمان را ذکر می کنیم:

 • تمیز کردن کانال ریشه
 • دندانپزشک با استفاده از تزریق موضعی، دندان را بی حس کرده و پوسیدگی تاج دندان را بر می دارد.
 • سپس سوراخی در تاج دندان ایجاد می کند تا به پالپ دسترسی پیدا کند.
 • با استفاده از فایل، اعصاب و عروق خونی ریشه (پالپ دندان) را خارج کرده، دیواره کانال ریشه سوهان زده می شود تا هم باقیمانده بافت عصب خارج شود و هم کانال دندان وسیع تر گردد. و ریشه داخل دندان تمیز و ضدعفونی می‌شود.
 • سپس نوبت به پر کردن دندان می رسد.دندانپزشک  با مواد پر کننده مخصوص با دقت تمامی پالپ را پر می کند و در نهایت دندان را مهر و موم می نماید تا راهی برای نفوذ باکتریها باقی نماند.
 • در نهایت بهتر است دندان روکش شود.

فایل های اندو

(( برای خرید انواع فایل اندو اینجا کلیک کنید.))

نکاتی برای دستیابی به یک نتیجه موفق در درمان ریشه

1. کانال را کاملا تمیز کنید. هدف این است که کانال را به طور کامل تمیز کنید و کانالی را ایجاد کنید که بتوان آن را به طور کامل پر کرد. علاوه بر این، برداشتن کمترین ساختار دندان برای اطمینان از حداکثر استحکام در طول عمل ریشه مهم است. 

وقتی صحبت از شکل دهی ریشه می شود دو مکتب فکری وجود دارد: چرخشی یا رفت و برگشتی. روتاری یک چرخش مداوم و 360 درجه ارائه می دهد که می تواند منجر به اتصال و شکستن ابزار شود. با توجه به احتمال بروز این موارد یاتروژنیک، درمان اندودنتیکس متقابل به طور فزاینده ای رایج شده است. حرکت متقابل در یک حرکت رفت و برگشت و ساعتی حرکت می کند. در سال‌های اخیر، سیستم‌های رفت و برگشتی بیشتر و بیشتری در بازار وجود دارد.

2. از شوینده ای استفاده کنید که ضدعفونی کند. متأسفانه ابزارهای ریشه به تنهایی 100 درصد باکتری ها و باقی مانده ها را از کانال حذف نمی کنند. بسیاری از مطالعات توانایی محدود ابزار را برای جداسازی و تمیز کردن کانال نشان داده‌اند.

پرمصرف ترین شوینده هیپوکلریت سدیم (NaOCl) است. این شوینده از این نظر که بافت نکروزه را حل می‌کند و باکتری‌ها را کاملاً مؤثر از بین می‌برد، مزایای زیادی دارد.

3.دندان را کامل پر کنید. اکنون که کانال ریشه را تمیز کرده و شکل داده اید، چالش شما پرکردن کامل است. انتخاب های زیادی در بین سیستم های انسداد وجود دارد. دسته بندی ها شامل تراکم جانبی، ترموپلاستیک (گوتاپرکای گرم شده) و پرشده های تک نقطه ای است. گوتاپرکای گرم شده پس از سرد شدن تمایل به کوچک شدن دارد و تراکم جانبی می تواند استرس غیرضروری به ریشه وارد کند.

4.بیشتر تمرین کنید.همه چیز به تمرین برمی گردد. هرچه اندودنتیکس بیشتری انجام دهید، بهتر خواهید بود.توصیه می‌شود تا جایی که می‌توانید دوره‌های آموزشی را بگذرانید تا نه تنها احساس راحتی کنید بلکه در کار خود موفق تر عمل کنید.

در صورت شکست درمان ریشه چه باید کرد؟

ریشه دندان یک عمل پیچیده است و علیرغم اقدامات احتیاطی که می توانید انجام دهید، ممکن است با شکست در درمان مواجه شوید. در این صورت نیاز به پردازش مجدد ریشه خواهد بود.

دلایل ناموفق بودن درمان ریشه دندان؟

اگر عصب کشی ناموفق باشد. پس از مدتی سبب درد یا عفونت مجدد می شود . باید توجه داشت که ممکن است  در بعضی از افراد طی یک هفته اول پس از درمان ریشه (عصب کشی) درد یا تورم وجود داشته باشد. که باید با تجویز داروهای لازم توسط دندانپزشک کنترل شود.

از مهمترین دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 1- وجود کانال ها فرعی یا اضافی

 • 2- نادیده گرفتن مجراهای ریشه

 • 3- ترک داشتن دندان ها

 • 4- باز شدن محل عمل

 • 5- ترمیم دندانی نامناسب

 • 6- فقدان مهارت بالینی

بیمارانی را که برای درمان ریشه مجدد مراجعه می کنند مدیریت کنید

در صورت شکست درمان ریشه ، بیماران از تجربه بدی برخوردار خواهند شد، بنابراین هنگام توضیح و ارائه راه حل باید درک بیشتری داشته باشید. در واقع، مواجهه با یک بیمار جدید با دانستن اینکه او آن تجربه را تجربه کرده است، می تواند باعث ترس شود. به همین دلیل مهم است که به صحبت های بیمار خود گوش دهید و با او همدردی کنید. یک درمان ریشه جدید نه تنها می تواند از نظر جسمی یک فرآیند دشوار برای بیمار باشد، بلکه از نظر روحی نیز برای او اینطور است. در این صورت باید بتوانید او را از نظر روانی آماده کنید و برای این کار باید آمادگی خوبی در این زمینه داشته باشید.

برای مطاله بیشتر خواندن این مقاله لاتین را به شما پیشنهاد می کنیم.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.