راهنمای مواد ضدعفونی کننده

سپیده ملکی 1400/11/28
مواد ضدعفونی کننده

پاکیزگی و به خصوص کنترل ارگانیسم های عفونی مطمئناً در لیست اولویت های هر مطب دندانپزشکی قرار دارد .انتخاب ضدعفونی کننده های مناسب هم عملی و هم ضروری است – بنابراین این مقاله اینجاست تا شما را از مهم ترین مواردی که در هنگام انتخاب باید در نظر بگیرید و همچنین بهترین گزینه ها را برای خرید محصول عالی در اختیار شما قرار دهد.

چرا ضدعفونی کردن بسیار مهم است؟

عفونت همیشه یک خطر است و از آغاز همه گیری ویروس کرونا اهمیت ضدعفونی بیشتر از قبل افزایش یافته.روش‌های موثر بهداشتی نه تنها بهداشت دست، بلکه ضدعفونی کامل کلینیک دندان‌پزشکی را نیز پوشش می‌دهد و به‌ ویژه سطوح، دستگاه‌ها و تجهیزات پرخطر را شامل می شود.

 


جهت خرید انواع مواد ضد عفونی کننده اینجا کلیک کنید.


آیا بین ضدعفونی کردن و استریل کردن تفاوتی وجود دارد؟

دستورالعمل CDC برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح محیطی در مطب های دندانپزشکی، تفاوت بین ضد عفونی کردن و استریل کردن را به شرح زیر روشن می کند:

  • ضدعفونی کردن به معنی کاهش تعداد میکروارگانیسم های روی وسیله به اندازه ایست که توان ایجاد بیماری در انسان را نداشته باشند.ضدعفونی با استفاده از مواد شیمیایی انجام می شود.این فرآیند سطوح را تمیز نمی‌کند، اما از انتشار میکروب‌ها جلوگیری می‌کند.
  •  استریل کردن به فرایندی گفته می شود که طی آن تمامی موجودات زنده و غیر زنده از سطح وسایل حذف گردند.استریل بودن یک واژه مطلق است و هیچ درجه ای ندارد. یک وسیله یا استریل هست یا اینکه نیست.

روش صحیح استفاده از ضدعفونی کننده های دندان چیست؟

ابزار، دستگاه ها و تجهیزات دندانپزشکی را می توان به طور کلی بر اساس خطر ابتلا به عفونت طبقه بندی کرد. این سه دسته عبارتند از:

  • بحرانی
  • نیمه بحرانی
  • غیر بحرانی

بحرانی: هر ابزار یا وسیله ای که به بافت نرم یا استخوان نفوذ کند یا در تماس باشد به عنوان بحرانی تعریف می شود. بدیهی است که خطر در اینجا بیشتر است، و بنابراین باید با گرما استریل شوند. نمونه‌هایی از دستگاه‌های حیاتی عبارتند از جرم‌ گیرهای پریودنتال، تیغه‌های اسکالپل و فرزهای دندانی جراحی.

نیمه بحرانی: یک وسیله پزشکی که با غشاهای مخاطی یا پوست سالم تماس پیدا می کند به عنوان نیمه بحرانی تعریف می شود. در اینجا توصیه می شود پس از تمیز کردن با حرارت، استریل شود. برخی از این وسایل یا ابزار ممکن است به گرما حساس باشند. در این مورد، گزینه‌های جایگزین استفاده از فرآیند استریلیزاسیون در دمای پایین یا یک ضدعفونی‌کننده شیمیایی درجه ابزار سطح بالا استفاده  می شود.

غیر بحرانی: این وسیله پزشکی است که فقط با پوست سالم (اما نه غشاهای مخاطی) در تماس است و بنابراین کمترین خطر انتقال عفونت را دارد. این سطح از دستگاه باید در صورت لزوم با محلول شوینده تمیز شود. اگر درمان بیشتر ضروری تشخیص داده شود، می توانید پس از تمیز کردن، با یک ضدعفونی کننده درجه ابزار سطح پایین یا متوسط ​​ضدعفونی کنید.

((توصیه میشود قبل از ضدعفونی کردن تجهیزات حتما دستورالعمل استفاده از آن را از پیش مطالعه کنید تا باعث آسیب به تجهیزات نشود.مهمتر از آن، از آنجایی که این مواد شیمیایی خاص ذاتاً برای موجودات زنده سمی هستند، به این معنی است که با مواد ضدعفونی کننده و ضدعفونی کننده ها باید همیشه بسیار با احتیاط رفتار شود.))

ضد عفونی کردن تجهیزات دندانپزشکی

هنگام انتخاب ضدعفونی کننده چه نکاتی را باید در نظر داشته باشیم؟

محصولات زیادی برای انتخاب وجود دارند، بنابراین برای بهترین انتخاب ممکن، لطفاً راهنمایی های زیر را در نظر بگیرید:

-زمان تماس را در نظر بگیرید. بسیاری از ضدعفونی‌ کننده‌ها قبل از رسیدن به زمان تماس لازم خشک می‌شوند، به‌ ویژه آن‌ هایی که زمان تماس طولانی یا سطوح بالای الکل دارند. از آنجایی که مطب دندانپزشکی همیشه شلوغ است،زمان اهمیت دارد، محصولی را انتخاب کنید که زمان تماس واقعی داشته باشد.

ضدعفونی کننده را با تجهیزات خود مطابقت دهید. جایگزینی تجهیزات دندانپزشکی به ندرت ارزان یا آسان است. مطمئن شوید محصولی که استفاده می کنید به دستگاه ها، تجهیزات یا سطوح شما آسیبی نمی رساند.

ضدعفونی کننده را با ابزار تمیز کردن خود تطبیق دهید. انواع خاصی از تجهیزات نظافتی با برخی از انواع ضدعفونی کننده ها واکنش بدی نشان می دهند. به عنوان مثال، پنبه و برخی از ابزارهای تمیزکننده میکروفیبر می‌توانند با ضدعفونی‌کننده‌ های مبتنی بر ترکیب آمونیوم چهارتایی (کوات) متصل شوند و از انتشار ماده ضدعفونی‌کننده بر روی سطح ،بدون اینکه کاربر آگاه باشد، جلوگیری می‌کند. اثربخشی فرآیند به شدت تضعیف خواهد شد – بنابراین مطمئن شوید که می دانید از کدام محصولات برای هر روش استفاده کنید.

برخی از محصولات دارای بوهای قوی هستند یا ممکن است برای چشم، پوست یا مجاری تنفسی تحریک کننده باشند و ممکن است نیاز به استفاده از تجهیزات محافظ شخصی داشته باشند. استفاده از این گونه ضد عفونی کننده ها را محدود کنید و بهتر است محصولی را انتخاب کنید که با محیط شما سازگار باشد.

 

هدف ما ارائه اطلاعاتی است که به نفع دندانپزشکی شما باشد. امیدواریم که در این راه قدم کوچکی برداشته باشیم. اگر سوالی دارید لطفا با ما تماس بگیرید.

برای اطلاعات تماس با ما اینجا کلیک کنید.

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.