دیسک پرداخت چیست؟

سپیده ملکی 1400/12/05
پالیش و پرداخت کامپوزیت

همه ما علاقه داریم دندان های زیبا و مرتبی داشته باشیم.به همین دلیل افراد زیادی به مطب هاب دندانپزشکی برای استفاده از ونیرهای کامپوزیتی مراجعه می کنند.این ونیرهای کامپوزیتی روی دندان قرار میگیرند و میتوانند دندان ها را زیباتر کنند.پالیش کامپوزیت جزوی از مراحل کامپوزیت است.بعد از اینکه دندانپزشک کامپوزیت را روی دندان قرار داد از روش پرداخت کامپوزیت استفاده می کند.ابزارهای مختلفی برای پالیش وجود دارد که دیسک پرداخت یکی از مهمترین آن هاست.

دلیل استفاده از پالیش و پرداخت بعد از کامپوزیت چیست؟

بعد از انجام کامپوزیت آخرین کاری که دندانپزشک روی دندان انجام می دهد پالیش و پرداخت است.این کار باعث ایجاد سطحی یکنواخت و براق روی دندان می شود همچنین باعث افزایش طول عمر دندان و کاهش تجمع پلاک های دندانی می شود. این کار به صورت مطلوب میتواند مشکلاتی مانند سایش، سوزش لثه ، پوسیدگی های مکرر و ایجاد هر گونه نقص طولانی مدت در کامپوزیت دندان را به حداقل برساند.


جهت خرید دیسک پرداخت  اینجا کلیک کنید.


ابزارهای مورد استفاده در پالیش و پرداخت؟

پالیش و پرداخت دندان ها حتما باید توسط دندانپزشک با تجربه انجام شود. اگر این روش درمانی و زیبایی به درستی انجام نشود باعث مشکلاتی مانند تجمع پلاک های دندانی در طولانی مدت، تحریک و سوزش لثه شدید و ایجاد پوسیدگی در دندان می شود.درست است که دندانپزشک با تجربه می تواند یک پالیش عالی روی دندان ها انجام دهد اما به همان اندازه استفاده از ابزارهای پرداخت و پولیش مناسب و مرغوب برای یک پالیش عالی بسیار مهم است.

ابزارهای زیادی برای انجام پالیش دندان استفاده می شود که انتخاب بهترین آن برای یک پالیش فوق العاده حائز اهمیت است.

دیسک پرداخت دندان چیست؟

دیسک پرداخت توسط دندانپزشک روی دندان ها ساییده می شود و باعث می شود روی دندان یک سطح صاف و صیقلی و براق ایجاد شود. این سطح صاف و صیقلی از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

انواع مختلف دیسک پرداخت

دیسک های پرداخت در نوع ها و برندهای مختلف تولید می شوند. که عده تفاوت آن ها در نوع زبری و نرمی آن هاست که با رنگ های مختلف عرضه می شوند.انواع زبری مختلف دیسک پرداخت معمولا به صورت زیر می باشد:

 • زبر یا Coarse
 • نرم یا Fine
 • متوسط یا Medium
 • خیلی نرم یا Super Fine

دیسک های خورشیدی یکی از این ابزار می باشند.که دارای پالیشرهایی از جنس سیلیکون می باشد و برای پالیش نهایی کامپوزیت استفاده می شود.

مهمترین تفاوت دیسک خورشیدی  نسبت به سایر برند های موجود در بازار وجود ذرات بسیار ریز الماس در آنهاست.

کاربردهای دیسک پرداخت

 • دیسک پرداخت می تواند برای پرداخت نواحی اکوزال، باکال، پروگزیمال، لیبال و … مورد استفاده قرار گیرد.
 • دیسک های پرداخت برای ایجاد یک سطح صیقلی و زیبا توسط دندانپزشک بعد از انجام ونیر کامپوزیتی روی دندان استفاده می شود.
 • این دیسک ها برای پولیش ترمیم های کامپوزیتی مورد استفاده قرار می گیرند.

نوار پرداخت چیست؟

نوار پرداخت یک نوار فلزی است که هدف آن تکمیل و صیقل دادن ترمیم های دندانی است.این ابزار هم مانند دیسک پرداخت برای پالیش کامپوزیت و آمالگام استفاده می شود.

جنس این نوارها معمولا از استیل یا پلی استر است و قابل اتوکلاو و استریل شدن می باشند.

کاربردهای نوار پرداخت؟

 • پرداخت دندان های ترمیم شده با آمالگام و کامپوزیت
 • باز کردن فضاهای بین دندانی
 • پولیش و پرداخت اینترو پروگزیمال

انواع نوار پرداخت:

 • نوار پرداخت پلی استری: این نوار پرداخت دارای پوشش آلومینیوم اکساید است و معمولا برای پولیش و پرداخت نهایی دندان های ترمیم شده مورد استفاده قرار می گیرد.
 • نوار پرداخت استیل: از این نوار پرداخت برای باز کردن فضاهای بین دندانی و یا پرداخت دندان برای ارتودنس استفاده میشود.

عواملی که در پالیش مناسب موثراند

نوع کامپوزیت: سایز و درصد ذرات فیلر از عوامل موثر در پالیش کامپوزیت هستند.کامپوزیت های نانوفیل و مایکروفیل پالیش پذیری بهتری از انواع هایبرید دارند.

البته پالیش پذیری کامپوزیت های برندهای مختلف با هم متفاوت است.

ابزار پالیش: ابزارهای مختلف و متنوعی برای پالیش کامپوزیت ها وجود دارند که عمده تفاوت آن ها در شکل،جنس و ذرات ساینده آن ها می باشد.

جنس ذرات سازنده ساینده پالیشرها

 • سیلیکون کارباید (ضریب هاردنس mohs حدود 9-10)
 • آلمینیوم اکساید (ضریب هاردنس mohs حدود 9)
 • الماسه (ضریب هاردنس mohs حدود 10)

چگونه زبری پالیشر را تشخیص دهیم؟

رنگ یکی از ملاک ها برای شخیص زبری می باشد. اما همیشه رنگ ملاک خوبی برای تعیین زبری ابزار نیست.مثلا همیشه رنگ تیره زبرتر نیست.امروزه پالیشرهای متنوعی در رنگ های مختلف تولید کرده اند که تمایز آن ها را غیر ممکن می کند.بنابراین تنها راه تشخیص زبری پالیشر ها را میتوان با مطالعه بروشور سازنده متوجه شد.

 

 

 

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.