آیا باید از دهانشویه فلوراید استفاده کرد؟

دهانشویه فلوراید-مستردندون

دهانشویه فلوراید برای مقابله با پوسیدگی دندان و تقویت مینا استفاده می شود. فلوراید در 50 سال گذشته نقش بسزایی در بهبود سلامت دهان و دندان داشته است. پوسیدگی دندان همچنان یکی از معضلات اساسی در حوزه سلامت دهان و دندان است و پیشگیری از آن مهمتر از درمان آن است. یکی از روش های رایج استفاده از فلوراید، استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید است. در سال‌های اخیر از برنامه‌های دهانشویه فلوراید مدرسه‌ای برای ارائه سلامت دهان و دندان به کودکان استفاده شده است. 

 


برای خرید تجهیزات دندانپزشکی کلیک کنید.


دهانشویه فلوراید چیست؟

دهانشویه فلوراید محلولی است که حاوی فلوراید است، یک ماده معدنی طبیعی یافت شده که برای تقویت مینای دندان و کاهش حفره در کودکان و بزرگسالان شناخته شده است. طبق گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) ، فلوراید نه تنها مینای دندان را در برابر حملات اسیدی تقویت می کند، بلکه مراحل اولیه پوسیدگی دندان را نیز ترمیم می کند. پلاک حاوی اسیدهایی است که باعث از بین رفتن مواد معدنی دندان می شود و در طول زمان می تواند منجر به پوسیدگی شود. رژیم های غذایی سرشار از قند این مقدار اسید را افزایش می دهند.

هنگامی که محلول شستشوی فلوراید به دندان های شما می رسد، فلوراید جذب مینای دندان می شود و کلسیم و فسفر از دست رفته را که دندان های شما را قوی نگه می دارد، معدنی می کند و دوباره پر می کند. دهانشویه فلوراید هم بدون نسخه  و هم به صورت نسخه در دسترس است و رایج ترین فرمول برای استفاده روزانه از سدیم فلوراید تشکیل شده است. 

چه کسانی باید از دهانشویه فلوراید استفاده کنند؟

دهانشویه های فلوراید برای استفاده روزانه توسط افرادی که به دنبال محافظت بیشتر برای دندان خود هستند، ایمن و موثر است، اما می توانند به ویژه برای افرادی که در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند مفید باشند. کودکان زیر شش سال به دلیل خطر بلع نباید از مایع شستشوی فلوراید استفاده کنند و کودکان زیر 12 سال باید در حین استفاده به دقت تحت نظر باشند. شرایط متعددی ممکن است شما را مستعد ابتلا به پوسیدگی دندان کند، بنابراین اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، ممکن است در مورد افزودن دهانشویه حاوی فلوراید به برنامه بهداشت دهان خود با دندانپزشک خود صحبت کنید.

دهان خشک

بزاق پاک کننده طبیعی دندان شما بین جلسات مسواک زدن است زیرا ذرات غذا را از روی دندان های شما می شویید و اسیدهای پوسیدگی تولید شده توسط باکتری ها را خنثی می کند. همچنین حاوی کلسیم، فسفر و سایر اجزای مهم است که به بازسازی روزانه دندان ها کمک می کند. هنگامی که آب بدن شما کم می شود یا دهان شما خشک می شود، شما را در معرض خطر بیشتری برای پوسیدگی دندان قرار می دهد. خشکی دهان می تواند ناشی از بسیاری از داروها یا شرایط پزشکی باشد، و تحقیقات نشان می دهد که حدود 22 درصد از جمعیت، خشکی دهان را با میزان بالاتری در میان افراد مسن تجربه می کنند. افزودن یک شوینده فلوراید به روتین خود می تواند به تمیز نگه داشتن دندان ها در طول روز و به جلوگیری از پوسیدگی، مرطوب نگه داشتن دهان و محافظت از دندان های شما کمک کند.

رکود لثه

هنگامی که پلاک در اطراف لثه های شما ایجاد می شود، آنها می توانند تحریک شده و به راحتی خونریزی کنند. آنها همچنین می توانند شروع به عقب نشینی کنند و مقداری از سطح ریشه دندان نمایان شود. از آنجایی که این سطح ریشه به اندازه مینای دندان قوی نیست، شما بیشتر مستعد پوسیدگی ریشه هستید. درمان بیماری لثه همچنین التهاب را کاهش می دهد، که ممکن است باعث کوچک شدن لثه ها و باز ماندن سطح ریشه ها شود. سایر بیمارانی که بیماری لثه ندارند ممکن است در اثر مسواک زدن بیش از حد دندان ها و لثه های خود ریشه در معرض پوسیدگی قرار داشته باشند، بنابراین به یاد داشته باشید که همیشه از یک مسواک نرم استفاده کنید. بسته به شدت تحلیل لثه، دندانپزشک شما ممکن است انواع مختلفی از محافظت از فلوراید، از جمله OTC یا شستشوی فلوراید تجویزی را توصیه کند.

بریس های ارتودنسی

بریس‌های فلزی مکان‌های زیادی را برای پنهان شدن غذا و باکتری ایجاد می‌کنند و خطر ایجاد حفره را افزایش می‌دهند. ترکیبی از پلاک و قند می تواند منجر به ایجاد مناطقی از کلسیفیکاسیون شود که با برداشتن بریس هایی که از نظر زیبایی خوشایند نیستند، لکه های سفید گچی قابل مشاهده ای ایجاد می کنند. این لکه ها ممکن است در نهایت به پوسیدگی کامل دندان تبدیل شوند یا نشوند. گاهی ارتودنتیست ها برای محدود کردن کلسیفیکاسیون یا ضایعات لکه سفید دهانشویه فلوراید تجویز می کنند.

پرکننده ها، تاج ها و پل ها

اگر سابقه حفره دارید، دندانپزشک شما ممکن است با استفاده از دهانشویه فلوراید بعد از هر بار پر کردن، محافظت بیشتری را توصیه کند. کارهای دندانپزشکی گسترده، مانند تاج و بریج، مکان‌های مخفی کاملی را برای باکتری‌ها فراهم می‌کند تا فرآیند پوسیدگی را آغاز کنند. با استفاده منظم از فلوراید، ممکن است این فرآیند قبل از شروع پوسیدگی متوقف شود و دندان بتواند خود را ترمیم کند. شستشوی فلوراید، محافظت بیشتری را فراتر از مسواک زدن دو بار در روز ایجاد می کند.

نحوه استفاده از دهانشویه فلوراید

هنگام استفاده از دهانشویه فلوراید تجویزی، همیشه طبق دستورالعمل از جمله دوز، دفعات و مدت زمانی که در دهان استفاده می شود، استفاده کنید.

برای محصولات بدون نسخه، دستورالعمل های روی برچسب را حتما بخوانید. برخی از تولیدکنندگان توصیه می کنند از این محصول قبل یا بعد از مسواک زدن استفاده کنید تا اثربخشی آن به حداکثر برسد. برای بهره مندی از فواید فلوراید، شستشو را مطابق دستورالعمل قبل از خواب انجام دهید تا بهترین نتیجه را داشته باشید.

سخن آخر

دهانشویه فلوراید می تواند برای افرادی که به ویژه در معرض پوسیدگی دندان هستند مفید باشد، اما مهم است که به یاد داشته باشید که این تنها یک ابزار در جعبه ابزار بهداشت دهان شما است. استفاده از دهانشویه فلوراید را با مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن یک بار در روز ترکیب کنید تا از پوسیدگی و تشکیل پلاک جلوگیری کنید و لبخند خود را سالم نگه دارید.

 

سپیده ملکی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *