آمالگام دندان و هرآنچه که باید از آن بدانید

سپیده ملکی 1400/11/07
امالگام دندان- مستر دندون

 

دندانها در اثر عوامل مختلفی ممکن است دچار پوسیدگی و یا شکستگی شوند. دندانپزشک با درمان پوسیدگی دندان از طریق پر کردن با موادی مانند آمالگام یا کامپوزیت این مشکل را برطرف می‌نمایند. اگر دندان مورد ترمیم در عقب حفره دهان قرار گرفته و فشار زیادی حاصل از نیروی جویدن روی آن وارد می‌شود، بهترین انتخاب ترمیم آمالگام است.آمالگام چیست؟

آمالگام دندان زمانی یکی از رایج ترین مواد مورد استفاده برای پر کردن حفره ها بود. معمولا پنجاه درصد از وزن آمالگام دندانی را عنصر جیوه و باقی آن را ترکیبی از فلزات نقره، مس و قلع تشکیل می‌دهد. این فلزات با هم مخلوط شده و ترکیب پایداری را تشکیل می‌دهند که دارای استحکام مناسبی جهت پر کردن حفرات دندانی خواهد بود.

مزایای آمالگام

آمالگام یک فلز بسیار فوق العاده انعطاف پذیر می باشد. در اینجا به چند مورد از مهمترین دلایلی که دندانپزشکان از آمالگام استفاده می کنند،اشاره می کنیم:

  • اولین دلیل آن این است که بسیار ارزان است و تقریبا به آسانی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • آمالگام نسبت به کامپوزیت های دندانی مقاومت بالاتر و عمر طولانی تری دارد.
  • دندانپزشکان برای پر کردن دندان‌های آسیا (مولر)، همچنین پرکردگی‌ های وسیع و یا افرادی که دچار دندان قروچه و سایش شدید دندان شده‌اند، تمایل بیشتری به ترمیم با آمالگام دارند.
  • به دلیل کوتاه و سریع بودن زمان درمان برای کودکان و  افرادی که برای مدت طولانی نمی توانند یک جا بنشینند مناسب است.
  •  آمالگام به خوبی در تمام درزها و فرورفتگی ها و دیوارهای‌ دندان نفوذ می کند و به خوبی آنها را مهر و موم می کند.

معایب آمالگام

  • از بارزترین معایب آمالگام رنگ و ظاهر ناخوشایند آن نسبت به ترمیم های هم رنگ دندان مانند کامپوزیت است
  • مسئله دیگر خاصیت رسانا بودن آمالگام به عنوان یک آلیاژ فلزی است.که باعث می شود سرما و گرما بهتر انتقال پیدا کند.در نتیجه برخی بیماران نسبت به حساسیت دندان هنگام مصرف غذا و نوشیدنی های سرد و داغ گزارش می دهند، که معمولا بعد از گذشت دو یا سه ماه این مشکل برطرف می شود.
  • برای ترمیم با آمالگام نیاز به تراش حجم بیشتری از حفره دندانی برای آماده سازی نسب به ترمیم با کامپوزیت دارد.

آیا آمالگام خطرناک است؟

در گذشته نگرانی هایی در مورد جیوه به کار رفته در آمالگام مطرح می شد. درست است که بخارات ناشی از جیوه حالت سمی دارد اما جیوه ی مورد استفاده، از حالت آزاد خود خارج شده و به صورت یک ترکیب فلزی در می آید و خواص ابتدایی خود را از دست می دهد. این مسئله مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) و جامعه دندانپزشکان آمریکا (ADA) نیز هست. این سازمان ها هنوز هم آمالگام را مطمئن ترین و مناسب ترین ماده پرکننده دهان می دانند.

تحقیقات در این زمینه نشان داده،استفاده از آمالگام در افراد بالغ، کودکان بالای شش سال و یا حتی مادران شیرده، هیچ ضرری را متوجه سلامت عمومی افراد در کوتاه مدت و یا دراز مدت نمی‌کند.با این حال توصیه می کنیم با پزشک خود در رابطه با بهترین روش مشورت کنید.

چرا از جیوه در آمالگام دندان استفاده می شود؟

پرکننده های آمالگام در واقع از ترکیبی از فلزات ساخته شده اند که آن را به موثرترین و محبوب ترین ماده پرکننده مورد استفاده در دندانپزشکی در 150 سال گذشته تبدیل کرده است. این ترکیب شامل نقره، جیوه، قلع و مس است. گاهی اوقات آمالگام همیشه حاوی مقادیر کمی روی، ایندیم یا پالادیوم است.

ممکن است فکر کنید، “چرا از جیوه استفاده می شود؟” مقادیر کمی جیوه در آمالگام استفاده می شود زیرا به انعطاف پذیری مواد پرکننده کمک می کند. هنگامی که جیوه با پودر آلیاژ مخلوط می شود، ترکیبی ایجاد می کند که به اندازه کافی نرم است که می تواند مخلوط شود و روی دندان فشار بیاورد. مزیت دیگر این است که به سرعت سفت می شود و می تواند فشارهای جویدن را به خوبی تحمل می کند.


جهت خرید آمالگام و آمالکپ اینجا کلیک کنید.


 

آیا جایگزینی برای آمالگام وجود دارد؟

اگر می خواهید  جایگزین های آمالگام را بررسی کنید، گزینه هایی وجود دارد که می توانید با دندانپزشک خود در میان بگذارید. در حال حاضر یک آمالگام دندانی حاوی ایندیم وجود دارد که ایندیوم سبب پایداری جیوه و باعث می شود که میزان جیوه ی کمتری در محیط آزاد شود. همچنین آمالگام هایی با مس بالا وجود دارند که حاوی جیوه کمتر و مس بیشتری هستند.

اگر می خواهید از آمالگام به طور کلی اجتناب کنید، با دندانپزشک خود در مورد مواد دیگری مانند رزین کامپوزیت، پرسلن یا طلا برای ترمیم دندان های خود صحبت کنید. رزین کامپوزیت می تواند از نظر بصری جذاب تر باشد زیرا ماده ای همرنگ دندان است. با این حال به دلیل اینکه سریع تر از آمالگام ساییده می شود در هر شرایطی توصیه نمی شود.

چه زمانی باید از جایگزین های آمالگام استفاده کنیم؟

مواردی وجود دارد که بهتر است با دندانپزشک خود در مورد جایگزین های آمالگام دندان صحبت کنید. اگر آلرژی شناخته شده ای به جیوه دارید، روزانه در معرض سطوح بالای جیوه قرار دارید، یا باردار هستید، قبل از انجام هر گونه کار دندانپزشکی،دندانپزشک خود را آگاه کنید. شفاف بودن با دندانپزشک بهترین راه برای ایجاد یک برنامه درمانی است که برای شما بهترین است.

آیا لازم است دندان ای پر شده با آمالگام را خالی و با مواد دیگری پر کرد؟

شما باید فقط زمانی که پرکننده‌های آمالگام شکسته شده‌ باشند، یا زمانی که پوسیدگی در زیر پرکننده وجود دارد، آن‌ها را بردارید یا جایگزین کنید. برداشتن غیر ضروری آمالگام باعث از بین رفتن غیرضروری قسمت‌های سالم دندان می‌شود و همچنین می تواند جیوه ی بیشتری آزاد کند.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.